Еміграція, війна і масові рухи

Якщо народ, суспільство дійшли до стану, в якому виникають масові рухи, то він готовий до будь-якого з них. 
а) всі масові рухи змагаються один з одним, якщо один масовий рух захоплює більше прихильників, то іншим залишається менше;
б) всі масові рухи можуть замінювати один одного: релігійний рух може перетворитись в націоналістичний або в соціальну революцію; соціальна революція - у войовничий націоналізм або релігійний рух; націоналістичний рух може перетворитись в релігійний або соціальну революцію.Задача припинення масового руху вирішується заміною його на інший. Соціальну революцію можна зупинити шляхом підтримки релігійного або національного руху.

Еміграція дає декілька таких само можливостей, які шукаються невдоволеними коли приєднуються до масових рухів, а саме:зміну і можливість почати життя спочатку.Переселення може бути заміною масових рухів.
Завдяки тому, що масових переселеннях і масових рухах беруть участь люди однакового типу, масове переселення є гарним грунтом для росту справжніх масових рухів.
Eric Hoffer  The True Believer: Thoughts On The Nature of Mass Movements

Масові рухи релігійний, націоналістичний, соціальна революція, еміграція "перетікають" один в інший, захоплюють однакові типи людей. 
Підозрюю, що війна є одним з різновидів масових рухів.
Релігійний, націоналістичний рухи призводять до війн. Війна часто переходить в соціальну революцію, сприяє еміграції.

В Україні зараз навала перекладного іноземного Non/fiction, а свого власного українці мало читають і мало перевидають.

Що пропонує ідеологія ліберального капіталізму? 
Збирати речі, емігрувати, їхати будувати економіки "розвинених" країн, а свою країну і економіку занедбати.

Вивезення або міграція людей з території Причорномор'я відбувались: 

в 8-3 віках до н.е. за Древньої Греції, в 1-3 віках в епоху Римської імперії, в 1569-1647 рр роках за Речі Посполитої, в 1709-1914 рр за Російської імперії, 1922-1990 за Радянської імперії, триває і в наш час. Порівняйте з 2014-17 роками, коли тільки в Польщу "вивезли" мільйон "рабів".

Чи в цьому вихід і порятунок для українців, країни, нації?

Ерік Гоффер не вважав війну масовим рухом. Але на теренах України або Східної Європи останні три світові війни мають всі ознаки масових рухів.

Коментарі